Clutch Kit Heavy Duty Springs Gasket For Yamaha YFZ 450 YFZ450 SE SP V 2004-2009
Product categories
- ATV Parts (9159)
- Bicycle Parts (29)
- Car Parts (5797)
- CV Axle (705)
- Drift trike Parts (2)
- Garden Parts (4)
- Go Kart Parts (523)
- Golf Cart Parts (2947)
- Lawn Mower Parts (7958)
- Minibike Parts (418)
- Motorboat Parts (7)
- Motorcycle Parts (4911)
- Mower Accessories (6)
- OEM Parts (1365)
- Other Parts (488)
- Scooter Parts (64)
- Snowmobile Parts (626)
- Tractor Parts (1198)
- Truck Parts (64)
- UTV Parts (2049)
Product tags
Specifications:
100% Brand New and High Quality.
Compatible with:
2009 Yamaha YFZ450 —
2008 Yamaha YFZ450 —
2007 Yamaha YFZ450SE Special Edition
2006 Yamaha YFZ450SE Special Edition
2005 Yamaha YFZ450SE Special Edition
2007 Yamaha YFZ450SE2 Special Edition II
2008 Yamaha YFZ450SP Special Edition
2008 Yamaha YFZ450SP2 Special Edition II
2007 Yamaha YFZ450V Bill Balance Edition
2006 Yamaha YFZ450V Bill Balance Edition
Size for Reference:
Springs Length: 50mm
Springs Width: 17.1mm
Plates inner diameter: 105mm
Steel Plates outter diameter: 141.8mm
Friction Plates inner diameter: 119mm
Friction Plates outer diameter: 156mm
Larger Clutch Friction Plates Size:inner diameter:128mm
outer diameter:156mm